Kofola i Podravka podpisały porozumienie zakupu spółki Studenac.

studenac
Kofola ČeskoSlovensko jeden z czołowych europejskich producentów i dystrybutorów napojów oraz Podravka Inc. Chorwacja podpisały umowę sprzedaży udziałów (SPA) w spółce Studenac Ltd. producencie tradycyjnych marek wód butelkowanych. Ta decyzja wzmocni pozycję biznesową Kofola ČeskoSlovensko w regionie Adriatyku. Zakończenie transakcji zaplanowano do końca bieżącego roku.kofola_i

„Działalność Podravki bazuje na modelu biznesowym o międzynarodowej perspektywie. Biorąc pod uwagę lokalną orientację biznesu napojowego zdecydowaliśmy o wyjściu z inwestycji w tym segmencie. Rozpoczęliśmy proces uważnego poszukiwania nabywcy, którego cechować będą poważne zamiary odnośnie rozwijania bieżącej działalności operacyjnej firmy, a jednocześnie dbałość o prawa pracowników. Jest mi miło ogłosić, że znaleźliśmy takiego partnera w spółce Kofola ČeskoSlovensko, a proces wyjścia z segmentu jest niniejszym zakończony sukcesem”. – powiedział Zvonimir Mršić Prezes Zarządu Podravka.studenac

Po wyjściu z inwestycji w segmencie napojowym z końcem 2016 r., Podravka Inc. będzie kontynuować rozwój swojego spożywczego i farmaceutycznego portfolio, kierując dodatkowe zasoby na rzecz umiędzynarodowienia głównych marek zgodnie z strategią firmy. Dodatkowo przez wybór Radenska Ltd., znanego producenta napojów i wód w regionie i będącego częścią Grupy Kofola, Podravka pokazała dbałość o przyszłość produkcji oraz bezpieczeństwo miejsc pracy w Lipiku wraz zagwarantowaniem praw pracowniczych ustalonych na mocy porozumienia zbiorowego Grupy Podravka na kolejne 18 miesięcy.

Jannis Samaras, Dyrektor Generalny Kofola ČeskoSlovensko stwierdził:
„Cieszymy się z osiągnięcia tego porozumienia, które oznacza znaczący krok na drodze do przyszłego wzrostu Grupy Kofola. Studenac ma wszystko czego oczekujemy od marek: bogatą historię i konsumentów, którzy się z nimi emocjonalnie utożsamiają. Studenac potrzebuje również rewitalizacji, a to jest to co robimy najlepiej.”

Radenska wraz z przejęciem spółki Studenac przyjmie do swojego portfolio: wody mineralne Studenac, źródlane Studena oraz syropy Lero.

Kofola ČeskoSlovensko jest jednym z czołowych europejskich producentów napojów bezalkoholowych, posiadającym sześć zakładów produkcyjnych i zatrudniającym 1900 osób w: Słowacji, Czechach, Słowenii, Chorwacji i Polsce. Kofola jest znana ze swoich pozytywnych relacji i szacunku do lokalnych marek oraz lokalnej kultury, dzięki czemu wniosła nowe życie do wielu marek napojów bezalkoholowych we wspomnianych krajach.

Podravka jest jedną z czołowych firm w południowowschodniej i centralnej Europie. Została założona w 1947 r. przez braci Wolf, założycieli przedsiębiorstwa przetwórstwa owoców. Siedziba główna Podravki znajduje się w miejscowości Kropivnica, a ona sama operuje w dwóch głównych segmentach biznesowych: artykułów spożywczych i farmaceutycznym. Wielu konsumentów zna wartość jej produktów, które są dostępne w więcej niż czterdziestu krajach na całym świecie. Marką wody źródlanej należąca do Podravki jest marka Studenac, której tradycje sięgają 1875 r. Studenac jest pierwszą chorwacką wodą źródlaną, najlepszym wyborem wody i minerałów na co dzień. Studenac Ice Tea wytwarzana jest na bazie niegazowanej wody źródlanej wzbogaconej ziołowymi ekstraktami, a owocowy aromat czyni całość doskonałym orzeźwiającym rozwiązaniem.